על השירות הווטרינרי של גוש דן

השירותים הווטרינרים בגבעתיים מסופקים במסגרת איגוד הערים לשירותים ווטרינרים בגוש דן.

תפקידי השירות הווטרינרי

 • פעילויות למניעת כלבת – חיסוני כלבת לכלבי בית, פיזור חיסונים אוראליים לחיות בר בקרבת היישובים, חיסוני כלבת לחתולי רחוב המגיעים לעיקור/סירוס ותצפית לבדיקת כלבת לכלבים אשר נשכו.
 • אחזקת כלבים אכיפה ופיקוח – פעילות על פי החוק להסדרת הפיקוח על כלבים, סימון ורישוי כלבים, איתור כלבים נטושים ומשוטטים, הכרזה על כלבים מסוכנים ופיקוח על תנאי החזקתם.
 • פיקוח בנושא צער בעלי חיים – סיוע לבעלי חיים נטושים ופגועים, פעילות ואכיפה על פי חוק צער בעלי חיים ותקנות ההחזקה על פי חוק זה.
 • מניעת מטרדים מבעלי חיים – לכידה ועיקור חתולי רחוב, אכיפת חוקי עזר בנושאי אחזקת בעלי חיים שונים.
 • מניעת מחלות המועברות לבני אדם מבעלי החיים – פיקוח על מתקנים המחזיקים בעלי חיים ופעילות למניעת התפרצות ו/או התפשטות מחלות מבעלי חיים לבני אדם.
 • פיקוח במסגרת חוק רישוי עסקים – על מתקנים המחזיקים בעלי חיים לפעילות תצוגה או מכירה.
 • פעילות בנושא מזון מן החי – פיקוח על עסקים לייצור, הובלה, אחסנה ומכירה של מוצרים מן החי. בנוסף, פיקוח על מוצרים מן החי המוכנסים לתחום האיגוד. זיהיתם מזון מקולקל/פג תוקף או ראיתם רכב חשוד פורק סחורה? דווחו ועזרו לנו לשמור על בריאות הציבור בטלפון: 03-6312222.

בעלי תפקידים

ד״ר משה רפלוביץ׳ – רופא וטרינר ראשי ומנכ״ל האיגוד
ד״ר אורין אלרון – אחראית על תחום צער בעלי חיים
ד״ר שמעון ברטשניידר – מנהל כלביה ומרפאה לטיפול בבעלי חיים נטושים וללא בעלים

 

יצירת קשר

טלפון: 03-6312222
כתובת למשלוח מכתבים: השירותים הווטרינריים גוש דן, ת.ד. 966 רמת גן.
מיקום: צומת מסובים, כביש 4 מצפון לדרום, צמוד לגדר הספארי ברמת גן.

 

כלבים

בעלי כלבים? בעמוד זה תוכלו למצוא את כל המידע אודות אימוץ, חיסונים, רישיונות, גינות כלבים ועוד.

 

1. טיפול והתנהלות בעיר

 • כאשר מטיילים עם הכלב במרחב הציבורי, עליו להיות קשור ברצועה. עם זאת, בגינות הכלבים שברחבי העיר ניתן לשחרר את הכלבים תוך הקפדה על סגירת השערים בכדי למנוע בריחה.
 • יש להוציא את כלבכם לטיול לעשיית צרכיו. את צואת הכלבים יש לאסוף בשקית ולהשליכה לפח, לשם כך יש להצטייד לפני כל טיול על הכלב בשקיות לאיסוף הצרכים. לנוחיותכם, ברחבי העיר ובמיוחד בגינות פזורות עמדות ״קקית״ – לטובת איסוף צואת הכלבים. אנא עשו בהן שימוש ועזרו לנו להמשיך לשמור על עירנו נקייה. בעל כלב שלא יאסוף את צואת כלבו צפוי להיקנס.
 • אם ברשותכם כלב המוגדר על ידי החוק להסדרת הפיקוח על כלבים, תשס״ג-2002 ככלב מסוכן, בעת טיול במרחב הציבורי עליו להיות קשור ברצועה שאורכה אינו עולה על 2 מטרים, כאשר פיו חסום בזמם.

 

2. חיסונים ורישיונות

על בעלי הכלבים לחסנם מדי שנה מפני מחלת הכלבת ומחלות נוספות ולהוציא להם רישיון.

ניתן לחסן את כלבכם בחיסון כלבת במשרדי השירותים הווטרינרים של גוש דן, אשר נמצאים בצומת מסובים.

על מנת למנוע המתנה ארוכה, הגעה למשרדים לשם ביצוע חיסון תתבצע לאחר תשלום מקוון עבור החיסון והרישיון באמצעות אתר האינטרנט של השירותים הווטרינרים – לחץ כאן.  

קביעת תור לחיסון תיעשה רק לאחר התשלום ותתאפשר באמצעות אתר האינטרנט של השירותים הווטרינרים – לחץ כאן

בתהליך התשלום יש להקליד קוד חיסון: 18.

מחלת הכלבת הינה מחלה מסוכנת, קטלנית וחשוכת מרפא, גם לכלבים וגם לבעליהם. אל תדחו את החיסונים!

3. עיקור וסירוס כלבים בבעלות

השירותים הווטרינרים של גוש דן מספקים לתושבי גבעתיים שירותי עיקור וסירוס לכלבים בבעלות ללא עלות, וזאת באמצעות רישום באתר האינטרנט של השירותים הווטרינרים – לחץ כאן.

4. כלב שנאבד

 • מה לעשות אם כלבי נעלם: יש ליצור קשר עם השירותים הווטרינרים על מנת לבדוק האם נאסף על ידם, וכן על מנת לוודא כי פרטיכם מעודכנים נכונה במרכז השבבים הארצי. ניתן ליצור קשר בטלפון 03-6312222.
 • מה לעשות אם מצאתי כלב ללא בעלים: בשעות הפעילות ניתן להתקשר למוקד העירוני בטלפון 107/03-7336600 ולדווח על מיקומו העדכני ביותר של הכלב. הסיירת הירוקה תגיע למקום מצוידת בסורק שבבים.

במידה ומצאתם כלב מחוץ לשעות הפעילות:

 • ניתן לקחת את הכלב לווטרינר קרוב לשם סריקת שבב ואיתור בעלים.
 • ניתן להתקשר למוקד השירותים הווטרינרים במספר – 03-6312222.

 

5. אימוץ כלב חדש

מזל טוב! במידה והכלב בן מעל ל-3 חודשים החזקתו מותנית בקבלת רישיון מטעם עיריית גבעתיים. לצורך קבלת הרישיון, עליך להגיע לרופא וטרינר אשר יחדיר שבב אלקטרוני לכלב ובו ירשמו פרטייך, וכן ייתן לכלב חיסון כנגד מחלת הכלבת.

לצורך הסדרת התשלום יש להתקשר למספר הטלפון – 03-6312222, ולאחר מכן ניתן לקבוע תור באמצעות אתר האינטרנט של השירות הווטרינרי – לחץ כאן.

 

6. גינות כלבים

על פי חוק, חלה החובה לטייל עם כלבם ברשות הרבים כאשר הוא קשור ברצועה. שוטטות כלבים ללא רצועה, גם לצד בעליהם, מסוכנת עבור הכלבים שעלולים להידרס, להיקלע לתגרות עם כלבים אחרים, לאכול שאריות מזון או פסולת שפוזרו בשטח או עבור תושבים שעלולים להיבהל מהם, גם אם מדובר בכלב קטן ולא מזיק לכאורה.

 

לנוחיותכם, ברחבי העיר גבעתיים קיימות מספר רב של גינות כלבים בהם תוכלו לשחרר את כלביכם:

 • גינת אהרון – צומת הרחובות כצנלסון 102-שינקין 41
 • גינת הבנים – רחוב הל״ה 20
 • גינת המכתש – רחוב בורכוב 58
 • גינת העלייה השנייה, רחוב גולמוב 33
 • גינת מאיר (צור) – סמטת צור
 • גינת חיל האוויר – צומת הרחובות שפירא 4-6-מצולות ים 11-13
 • גינת טבנקין – רחוב טבנקין 39
 • גינת מרים – צומת הרחובות כצנלסון 150-שינקין 79
 • גינת סולד – רחוב אילת 8
 • גינת סירני – רחוב אנצו סירני 2
 • גינת פארק גבעתיים – צומת הרחובות בן צבי-דרך רבין
 • גינת פטאי – רחוב פטאי 7-9.
 
חתולים

חתולי הקהילה בעיר גבעתיים הינם חלק מהנוף העירוני והישראלי. החתולים מסייעים בהרחקת מזיקים שונים, לרבות עכברים, נחשים וחולדות.

 

1. עיקור וסירוס חתולי רחוב

עיקורים וסירוסים מצמצמים את התרבות החתולים, מאריכים את תוחלת חייהם ושומרים על החתולים בריאים יותר. חתולים שעברו סירוס/עיקור מסומנים ע״י קיטום קצה אוזן שמאל שלהם, וזאת על מנת למנוע את לכידתם בשנית.

אם נתקלת בחתול שאוזנו איננה מסומנת, ביכולתך לפנות לשירותים הווטרינרים אשר יגיעו ללכוד את החתול ויחזירו אותו לאותו המקום לאחר ביצוע הניתוח והתאוששות. העיקור והסירוס מתבצע ללא עלות, בסבסוד העירייה.

מלבד הניתוח, כל חתול מקבל חיסון נגד מחלת הכלבת וכן טיפול רפואי במידת הצורך.

תיאום לכידה – באמצעות אתר האינטרנט של השירותים הווטרינרים – לחץ כאן.

יש לוודא קבלת אסמס בתום הגשת הפניה.

 

2. מה עושים אם מוצאים חתול במצוקה

נתקלתם בחתול פצוע או חולה? ניתן לפנות לשירות הווטרינרי אשר מחלץ בעלי חיים פצועים ומעניק להם טיפול רפואי מציל חיים ושיקום במרפאה.

במקרים אלו, יגיע מחלץ וטרינרי למקום ובמידת הצורך יביא את החיה הפצועה למרפאה שם יחכה לה וטרינר כונן.

ניתן ליצור קשר במוקד החירום בטלפון: 03-6312222, הפועל בכל שעות היממה כולל סופי שבוע וחגים.

החתול הפצוע יקבל טיפול מתאים וישוחרר למקום שממנו נלקחת לאחר התאוששות מלאה.

 

3. חלוקת שקי מזון למאכילי חתולים

העירייה בשיתוף השירותים הווטרינריים מחלקת למאכילי החתולים שבעיר שקי מזון פעמיים בשנה – בראש השנה ובפסח. במידה וברצונך להירשם לקבלת שק מזון, עליך להירשם במסגרת הקול הקורא שיפורסם בעמוד הפייסבוק של העירייה, בסמוך למועד חלוקת שקי המזון.

 

4. דגשים לתושבים בנוגע לחתולי רחוב

 • איסור העברת חתולי רחוב ממקומם: חתול הרחוב תלוי בטריטוריה בה הוא חי ובקהילת החתולים אליה הוא משתייך. העתקת חתול מביתו המוכר לו ברחוב למקום אחר מציבה בפניו סכנות משמעותיות, ועל כן מעשה זה הינו אסור.
 • השארת קערות מים בחודשי הקיץ: לחתולי הרחוב אין מקורות מים זמינים ולכן קיימת סכנה ממשית להתייבשותם. עיריית גבעתיים מעודדת את תושביה להשאיר לחתולי הרחוב קערות מים בעונת הקיץ ובימים חמים.
 • מקומות מסתור בימים קרים: בחודשי החורף חתולי הרחוב נוטים לחפש מקומות להתחמם בהם. אחד המקומות הפופולריים ביותר עבורם הינם מנועי הרכבים שלנו. אנא זכרו בימים קרים להקיש על מכסה המנוע שלכם לפני הנעת הרכב, על מנת להימנע מלפגוע בחתול המסתתר.
 
תנים

אחת מחיות הבר המצויות בשטח גבעתיים היא התן. התן הינה חיית בר מוגנת על פי חוק הגנת חיית הבר, התשט״ו-1955 והפגיעה בה אסורה. התנים משתייכים אל משפחת הכלביים, והם פעילים בעיקר בלילה. התנים חיים כלהקה בטריטוריה עליה הם מגנים, ולהם תפקיד חשוב בשמירה על שרשרת המזון. התנים צדים נחשים ומכרסמים, ונוכחותם חשובה לשמירה על גודל אוכלוסייה קבוע של בעלי החיים הללו.

כחיות בר, התנים אינם נוהגים להתקרב לבני האדם ולרוב לא יתקפו אלא במקרים קיצוניים של התגרות או איום. יחד עם זאת, התנים גילו את הערים כמקור זמין וקל למזון – פחי אשפה פתוחים, מזון בעלי חיים המוחזק מחוץ לבית ופסולת ברחוב – כל אלה מהווים מקור מזון קל, זמין ונוח אשר התנים יעדיפו על פני ציד. הקרבה לבני אדם לצורך ליקוט מזון מרגילה את התנים לקרבת בני האדם, כך שהם אינם חוששים עוד ועל כן ניתן לראות אותם יותר בתוך הערים, דבר אשר יוצר לא מעט מפגשים מבהילים, הן עבור התן והן עבור התושבים.

התן, כמו כל יונק, יכול להידבק ולהדביק במחלת הכלבת, כאשר תסמיני המחלה המופיעים אצלו דומים לסימנים המופיעים בכלבים, לרבות ריור, שוטטות לא ממוקדת, חוסר פחד מאדם ותוקפנות. השירות הווטרינרי בשיתוף עם משרד החקלאות דואגים לפזר חיסונים אוראליים כנגד מחלת הכלבת באופן שגרתי לאורך השנים בשטחי המחייה שלהם. חשוב לציין ששנים רבות לא היו אירועי כלבת באזור.

הנחיות להתנהלות נכונה:

 • לא להתפתות להאכיל את התנים שכן הם עלולים לאבד את החשש מקרבה לבני אדם.
 • יש לסגור היטב את פחי האשפה ולהימנע מזריקת בשר ועופות בפחים פתוחים.
 • במידה ונתקלתם בתן אין צורך להיבהל – הימנעו מביצוע תנועות פתאומיות והתרחקו מהמקום באיטיות, אל תשאירו מזון ואל תנסו לפתות אותו להתקרב.
 • התנים נוהגים להגיע לפארקים ולגנים עירוניים, ולכן מומלץ מאוד להשגיח בשעות אלו על ילדים וטף ולהקפיד שלא יסתובב לבדם באזורים אלו בשעות הלילה.

במקרה וננשכתם על ידי תן
גם אם התן לא מציג תסמינים כלשהם של מחלת הכלבת, פנו מיד לרשויות הבריאות ודווחו על המקרה.

במידה ונתקלתם בתן חולה/פצוע:
יש לדווח למוקד רשות הטבע והגנים במספר 3639*.

צבים

הצב הינו חיית בר מוגנת ולכן החזקתו בשבי כחיית מחמד אסורה בתכלית האיסור.

צב היבשה המצוי נמצא כיום בסכנת הכחדה, ולצערנו הוא הולך ונעלם מנופי ארץ ישראל.

במפגש עם צב בריא שנמצא במרחב הציבורי בעיר שימו לב לא להזיזו ולא ליצור שום מגע עמו. מדובר בחיה עצמאית, ואין סיבה להטרידה.

במידה ונתקלתם בצב חולה/פצוע/מוחזק בשבי כחיית מחמד:

יש לדווח למוקד רשות הטבע והגנים במספר 3639*.

 

קיפודים

בישראל קיימים כמה מיני קיפודים, והנפוץ ביותר הוא הקיפוד המצוי. כל מיני הקיפודים הינם חיות בר מוגנות, ולפיכך אסור לפגוע בהם או לגדלם כחיות מחמד.

במידה ונתקלתם בקיפוד בחצר ביתכם, אנא אל תעבירו אותו לשטח פתוח – הוא יחזור בכוחות עצמו לשטח אותו הוא מכיר. העברה לשטח חדש שאינו מוכר לקיפודים עלולה לסכן את סיכויי הישרדותם.

עם זאת, כדאי לבחון מה משך את הקיפוד לחצרכם – אם מדובר למשל באוכל לחתול או לכלב, מומלץ להעבירו למקום גבוה כך שהקיפוד לא יוכל להגיע אליו. קיפודים נמשכים לשאריות מזון ופסולת בחיפושם אחר מזון, ולעיתים אוכלים סוגי מזון שאינם בריאים להם וגורמים להם למחלת הסקביאס.

איך נזהה קיפוד הסובל מסקביאס?

הסימנים החיצוניים של המחלה מתבטאים בעור יבש שצבעו אפור, ובמצב מתקדם של המחלה הקוצים של הקיפוד נושרים.

במידה ונתקלת בקיפוד חולה/פצוע:

יש לקחת פיסת בד, להניח אותו (מבלי לגעת בו) בקופסת קרטון ולהתקשר למוקד המידע של רשות הטבע והגנים כדי לקבל הנחיות נוספות במספר 3639*.

על מנת להבין טוב יותר איפה חיים הקיפודים כיום, החברה להגנת הטבע אוספת מידע ונתונים אודות הקיפודים בישראל. מטרת המעקב הינה לאפשר יצירת מפות מעודכנות של אזורי מהחיה של הקיפודים, ולאסוף מידע על המחלות שפוגעות בהם.

ראיתם קיפוד? דווחו בקישור!

 

סיס החומות

בעבר, אוכלוסיית הסיסים בישראל עמדה על מאות אלפים והיום נותרו עשרות אלפים. בגבעתיים נותרו כמה מאות.

הסיסים הן ציפורים אפריקאיות, המגיעות לישראל לקינון בתקופת האביב. זו ציפור שחיה באוויר (כ-9 חודשים בשנה) והיא בעלת מקור קצר, מכיוון שהיא ניזונה מחרקים מעופפים ולא מחפשת אוכל באדמה.

רק בעונת הקינון הם "נוחתים" על מצע מוצק: בקן שלהם או שהם נצמדים אל שטח מאונך, כמו קיר. סיס החומות ישן בגובה ממוצע של 2,500 קילומטרים ובמהירות 9 מטרים בשנייה. כלומר, במהירות של 32 קילומטרים בשעה. כשהוא מתעורר, המהירות אף גוברת- סיסי חומות מגיעים למהירות מדהימה של 112 קילומטרים בשעה (31 מטר בשנייה) בטיסה ישרה ואופקית - מבלי להתאמץ כלל. בשנה אחת הם יעופפו מרחק השווה ערך ל-200,000 קילומטרים, שזה כמו להקיף את כדור הארץ חמש פעמים.

בעונת הקינון, כאשר הסיסים עסוקים בהבאת מזון אל הגוזלים בקן, הם מעופפים מרחק השווה ל-900 קילומטרים ביום (שזה כמו לעוף ממטולה לאילת ובחזרה)

הכנפיים הארוכות והצרות שצורתן חרמש והזנב הממוזלג מאפשרות לסיסים לבצע תמרונים ופניות חדות, שמסייעות להם ללכוד חרקים.

בבית הספר כצנלסון מתקיים פרויקט לשימור אתרי הקינון של הציפורים, במטרה להחזיר לסיסים את מקומם בעיר משנת 2006. מאז בוצעו פרויקטים חינוכיים דומים ב 16- בתי ספר בישראל.

ב-21.2.19  הוצב ברחוב הכנסת, פינת המעיין שלט המסביר על תיבות הקינון לציפורי הסיסים בבית הספר היסודי, במעמד היחידה לקיימות וסביבה בעירייה, מנכ"ל אגודת הסיסים ומנהלת בית הספר, רוית סירי.

הפרויקט הוקם בשילוב תכנית לימודי המדעים בבית הספר והוא מכיל  26  תאי קינון המשולבים בחלקו המערבי של המבנה שבהם גדלים הסיסים.  אזורי הקינון מצולמים וממוספרים.

הפרויקט בוצע על ידי עמותת ידידי הסיסים בשיתוף בית הספר כצנלסון, עיריית גבעתיים, החברה להגנת הטבע ובסיוע קרן הדוכיפת. את קירות בית הספר מעטר פסיפס הסיסים שבוצע על-ידי בוגרי מחזור ע”ו. הסיסים למדו לחיות בסביבת בני האדם כבר בימי קדם. הם מקננים בארגזי הרוח של גגות הרעפים והתיבות קינון מאפשרות לסיס לקנן בלי הפרעה לתושבים .

 

 
דבורים

בשנים האחרונות הדבורים הולכות ונעלמות מן העולם.

לדבורים חשיבות קריטית במערכת האקולוגית שלנו, כאשר להן השפעה ישירה על שרשת המזון, הביטחון התזונתי לבני האדם, איכות האוויר שאנו נושמים ועל רפואת האדמה.

בהתקלות עם נחיל דבורים בביתכם, אין צורך להיכנס לבהלה, שכן לרוב הדבורים אינן תוקפות אם אינן חשות מאוימות.

אין להדביר את הדבורים, אלא ליצור קשר עם מגן דבורים אדום שיבואו ויפנו את הנחיל בבטחה.

 

עיריית גבעתיים פועלת בשיתוף פעולה עם הקלניקה – "המשפט על ארבע" מאוניברסיטת רייכמן הפועלת לקידום רווחת וזכויות בעלי החיים. הקליניקה מעניקה שירותים ללא עלות וניתן לפנות אליה בכל סוגייה משפטית הקשורה בבעלי חיים.

פרטיים ליצירת קשר:

מייל: law.clinic.runi@gmail.com

טלפון: אמיר-054-5997666

אינסטגרם: https://www.instagram.com/animal_lawclinic