תושבי גבעתיים יכולים ליהנות משורה ארוכה של מוסדות תרבות מהיפים והפעילים בישראל, אשר משדרגים מדי שנה את תרבות הפנאי בעיר. בין השאר יכולים התושבים ליהנות  ממצפה הכוכבים בגן העלייה השנייה - בו נערכות פעילויות פנאי וחינוך רבות, ללמוד או להנות ממופעי הקונסרבטוריון העירוני, מהגלריה העירונית ומהמכון האומנותי בבית שניידרמן - כל זאת לצד עשרות חוגים ופעילויות המתאימות לכל גיל.

בגבעתיים 3 מרכזים קהילתיים מאוד פעילים לכל הגילאים ובהם שורה ארוכה של פעילויות (בית ראשונים, מרכז קהילתי שז"ר ומרכז קהילתי שדה בוקר), בין השאר החלה העירייה להפעיל בימי הקיץ מתחם "after dark לבילוי לבני נוער, אשר צמצם משמעותית את התלונות על הפרעות מנוחה של בני נוער וונדליזם.

לצד המופעים העירוניים, בחורף ובקיץ בהשתתפות הלהקות ומקהלות הזמר העירוניות, ומיטב האמנים בישראל, פועל בעיר תיאטרון גבעתיים בו בין השאר נערך פסטיבל מספרי הסיפורים הארצי כמו גם שורה של מופעי תרבות ואומנות נוספים.

אירוע ייחודי נוסף הנערך בעיר הוא פסטיבל שירת הים לתרבות יהודית אותו מוביל המדור למורשת ישראל, אשר יוזם עוד סדרה ארוכה של אירועי תרבות ומסורת לאורך כלל השנה.

גבעתיים מתגאה מאוד בפעילות התנדבותית וערכית ענפה בקרב כלל שכבות האוכלוסייה, כאשר בעיר פעילות מאוד תנועות הנוער הצופים, הנוער העובד ובני עקיבא, הכוללות אלפי חניכים, כאשר לאלו יש להוסיף את פעילות תנועת הנוער העירונית "גבע" וכנפיים של קרמבו במסגרת המרכזים הקהילתיים ואת ארבע הספריות העירוניות הפועלות חינם אין כסף.